Dane są wszystkim a zatem w pewien sposób zwizualizować można wszystko
Jednym z sektorów wchodzących w skład BIG DATA są systemy BI (business intelligence). Ich rolą jest łączenie ze sobą danych i prezentacja skonkretyzowanych wyników często w formie wizualnej.
O genezie BI słów kilka:
Systemy BI stanowiły odpowiedź na dane masowe pojawiające się w przestrzeni szeroko rozumianej ekonomii. Ich finalnym przeznaczeniem było wspomaganie podejmowania decyzji w oparciu a aktualnie posiadane informacje. Rozwój technologiczny doprowadził do akceleracji wielopoziomowej i wszechobecnej konwergencji. Optymalizacja procesów gospodarczych nie obejmuje już poszczególnych sektorów z rozróżnieniem na produkcję, logistykę, zarządzanie itp. Optyka postrzegania zmieniła się na bardziej całościową globalną traktując wiele podsektorów jako jeden współzależny system. Efekty takiego podejścia są bardzo wymierne i przekładają się na liczne profity zarówno ekonomiczne jak i w dalszej perspektywie również społeczne. W transformacji tej umiejętność skutecznego zarządzania danymi jest bardzo istotnym elementem. Idea BI jest spójna ze strategią tworzenia i stymulowania Industry 4.0 i wieloma trendami technologicznymi jak np. IoT. Dyfuzja technologii cyfrowych do niemal każdej dziedziny życia doprowadziła do generowania olbrzymich ilości informacji. Systemy BI poniekąd przeznaczone do analiz ekonomicznych w niemal naturalny sposób zostały zaadoptowane do przestrzeni ICT jako bardzo skuteczne narzędzie umożliwiające zapanowanie i wykorzystanie tych darmowych źródeł danych. Dystans pomiędzy ekonomią a inżynierią skurczył się, ponieważ okazało się, że zamiast koegzystencji dużo bardziej skuteczna jest bliska współpraca i wymiana doświadczeń. Nie ma bowiem sukcesu inżynieryjnego bez komercjalizacji i wsparcia ekonomicznego.
Systemy BI jako narzędzia analityczne w rękach inżynierów
Informacja jest informacją i z technicznego punktu widzenia nie ma znaczenia jaki rodzaj treści lub komunikatu zawiera. W związku z tym systemy BI mogą być użyteczne zarówno dla inżynierów jaki i analityków gospodarczych. Oczywiście z uwagi na skomplikowanie i różnorodność zastosowań inżynierii, systemy BI nie mogą być narzędziem kompleksowym, jednak w większości przypadków z pewnością stanowić będą cenne wsparcie.