Możliwości rozwoju kompetencji VLEE znacznie wzrosły dzięki rozpowszechnieniu technologii cyfrowej, która ma wyraźny wpływ na alfabetyzm wizualny. Pojawienie się grafiki komputerowej, internetowych kanałów wideo, infografik i mediów społecznościowych zwiększyło zakres wizualnej ekspresji i komunikacji.
Jedną z głównych zmian, będących wynikiem technologii cyfrowych, jest dostępność nowych form komunikacji. Infografika jest środkiem komunikacji wizualnej, rozpowszechnionym głównie dzięki sieci. Prezentowane w niej kombinacje ilustracji, typografia, wizualizacja danych, map lub schematów potrafią zachęcić czy też pomóc. Animacja jest dynamicznym narzędziem do wyrażania koncepcji, które w przypadku inżynierii może być potężnym sposobem na łatwe wyjaśnienie złożonych pomysłów. Ponadto, nowy język symboli (emotikony) jest używany do uzupełniania wiadomości tekstowych w sieci. Formaty te zawierają dużą ilość treści wizualnych, a ich rolą jest, poza wspieraniem informacji tekstowych, bycie centralną treścią komunikacji.
Obecnie dostępność zasobów wizualnych obsługiwanych przez tablety i ogólnie urządzenia mobilne zdecydowanie zwiększa możliwości rozwijania kompetencji Visual Literacy.
Co więcej, nowe pokolenia wyrosły na umiejętności korzystania z zasobów cyfrowych i są najbardziej przyzwyczajone do pracy z materiałami wizualnymi, a nie tylko z tekstami. Materiały wizualne oparte na technologii cyfrowej muszą odgrywać główną rolę w kształceniu współczesnych studentów.
Procesy inżynierskie uległy zmianie paradygmatu poprzez wdrożenie systemów komputerowych. Oprócz narzędzi do kreślenia 2D i modelowania 3D, inżynierowie używają systemów komputerowych do analizy poprzez modelowanie metodą elementów skończonych, jak również do symulacji mechanizmów stworzonych na komputerach. Większość wyników tych analiz i badań jest przedstawiana wizualnie w trójwymiarowych reprezentacjach, które wyrażają zachowanie fizyczne np. za pomocą kodów kolorystycznych.
Obecnie, główna informacja projektowa zmieniła się z rysunków inżynierskich na modele 3D. Ronald E. Barr wykazał w 2004 roku, że w procesie inżynierii współbieżnej wszystkie informacje projektowe są oparte na źródłach modeli 3D. Sposób wyrażania i postrzegania inżynierów zależy w dużym stopniu od środków cyfrowych.
Rzeczywistość mieszana (wirtualna i rozszerzona) oferuje nowe sposoby komunikacji wizualnej. Rzeczywistość wirtualna umożliwia wizualizację koncepcji w środowisku bardziej rozbudowanym niż ekspresja graficzna. Pozwala na przedstawienie interakcji z produktami, które nie zostały jeszcze wyprodukowane i umożliwia wrażenia większego zaangażowania w proces. Rzeczywistość rozszerzona wzbogaca świat rzeczywisty o elementy stworzone przez grafikę komputerową i pozostawia wyraźniejszą ocenę nowego projektu.