Interpretacja grafiki w kontekście inżynierskim polega na przetwarzaniu prezentacji graficznych w celu znalezienia ich znaczenia, jak również na dostrzeganiu zamiarów projektowych prezentacji graficznych. Związane z tym umiejętności, zdolności i dziedziny wiedzy to:
- Rozumienie reprezentacji graficznych 2D modeli 3D
- Umiejętności ułatwiające krytyczną interpretację, analizę i zrozumienie zasobów graficznych, opartych na obrazach i źródłach wideo
- Dokładne “czytanie” rysunków
- Czytanie” symboli inżynierskich w celu wydobycia ich znaczenia. Obejmuje to znajomość symboli inżynierskich, jak również standardowych elementów wizualnego języka inżynierii.
- Wysoki poziom zdolności wizualizacyjnych, jeśli chodzi o dokładne czytanie rysunków
Niektóre przykłady interpretacji reprezentacji graficznych w kontekście inżynierskim to:
- Jasna interpretacja trójwymiarowego modelu szkieletowego
- Interpretacja ortogonalnego przedstawienia w trzech rzutach
- Identyfikowanie zamierzenia projektowego rysunku technicznego
- Identyfikowanie zamierzenia projektowego modelu 3D CAD
- Generowanie obrazu obiektu/elementu na podstawie jego częściowego odwzorowania
- Analizowanie elementu rysunku technicznego (przekroje, przekroje łamane, widoki pomocnicze)
- Dostrzeganie zamierzenia projektowego na rysunkach inżynierskich
Najlepszym narzędziem do wzmocnienia tej umiejętności jest AutoCAD.
AutoCAD jest popularnym narzędziem do komputerowego wspomagania projektowania. Znajduje on zastosowanie w wielu gałęziach inżynierii, takich jak budownictwo, energetyka, geodezja, geologia, telekomunikacja i inne.
Program pozwala na szybkie i łatwe rysowanie i edytowanie cyfrowych projektów 2D i 3D. Program pozwala na łatwą zmianę i manipulację elementami projektu. Ponadto w programie można projektować z dokładnością do ułamków, co pozwala na tworzenie dokładniejszych projektów. Po zaprojektowaniu obiektu w programie, może on zostać wydrukowany 3D.
Przykłady zastosowania programu AutoCAD w inżynierii:
AutoCAD może być wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. W inżynierii mechanicznej można go używać do tworzenia procesów produkcyjnych, a także do projektowania części silników, robotów i innych innowacyjnych obiektów. W elektrotechnice można go używać do tworzenia map systemów elektrycznych, a w inżynierii lądowej do projektowania mostów i dróg.
AutoCAD jest często używany do tworzenia planów i rzutów kondygnacji domów i budynków komercyjnych. Posiada również wbudowane narzędzia, które mogą analizować i naprawiać słabe punkty w projekcie budynku. AutoCAD może także być używany do wyobrażenia sobie wnętrza budynku aby sprawdzić czy dana przestrzeń należy do części gospodarczej domu czy tez innej działalności życiowej .
Zalety i wady programu AutoCAD
Zalety i wady korzystania z programu AutoCAD są następujące:
Zalety:
- Brak problemów z kompatybilnością w środowisku CAD,
- Możliwość zastosowania w prawie wszystkich dziedzinach inżynierii,
- Elastyczność (dostępność w każdej chwili dzięki aplikacji internetowej i mobilnej),
- Darmowe wersje edukacyjne,
- Łatwa instalacja.
Wady:
- Niezbyt intuicyjny – potrzeba szkolenia aby ułatwić użytkownikom stosowanie systemu,
- Określone wymagania sprzętowe,
- koszt abonamentu jest zbyt wysoki.
Poziomy zaawansowania:
Poziom |
Opis postępu |
podstawowy |
Potrafi zidentyfikować symbole, elementy obrazu albo standardy rysunku do zdefiniowania rysunku inżynierskiego oraz te niezbędne do jego odczytania. Potrafi zidentyfikować zamierzenia projektu rysunku inżynierskiego. Potrafi zidentyfikować części i ich funkcjonalności. |
średni |
Potrafi wybrać symbole, elementy obrazu lub standardy rysunku do rysunku inżynierskiego i jego właściwego odczytania. Potrafi scharakteryzować oczekiwane zamierzenie projektowe rysunku inżynierskiego oraz funkcje prostych urządzeń. |
biegły |
Potrafi użyć graficznych metod przekazywania informacji do interpretacji rysunku, szkiców do odpowiedniego zrozumienia znaczenia. Posiada pełną wiedzę na temat symboli, elementów rysunku i standardów rysunku niezbędnych do właściwego odczytania rysunku inżynierskiego. Potrafi sprawdzić rysunek z odpowiednią dokładnością. Potrafi scharakteryzować oczekiwane zamierzenie projektowe rysunku inżynierskiego i funkcje prezentowanych skomplikowanych urządzeń. |
Filmy i materiały dodatkowe